2009. március 31., kedd

Rosszkor, rossz helyen


Ha nem tudtátok volna, március 14-én bizonyos Meli és Erik "punk-rock, alter" bulival lepte meg maroknyi közönségét az egykori Más klub aprócska termében. Hogy én is felkerestem a rendezvényt, egy óriási félreértés eredménye volt. A fránya kötőjelet hajlamos voltam vesszőnek olvasni. És itt kezdődött a baj. Punk, rock, alter mulatság helyett punk-rock, alter bulit kaptam. Remek!

Az a fajta ember vagyok, akinek háromszorosára tágul a pupillája és hatszor gyorsabban ver a szíve a punk szó hallatán. Egyszerűen annyi mindent köszönhetek ennek a szubkultúrának, hogy akár képes lennék elérzékenyülni is a következő pár sorban, de ettől most tényleg szeretném megkímélni a nyájas olvasót. Maradjunk annyiban, hogy a nagybetűs Punk olyan mértékű jófejséget és olyan stabil védekezési mechanizmust tud nyújtani hallgatójának a világ minden nyűgjével szemben, melyre nem sok más zenei irányzat képes.

Az első félóra elteltével még csak sejtettem, hogy rossz helyen vagyok. Rendkívül naív módon be is pötyögtem a telefonomba néhány általam punk-nak vélt formáció nevét, és büszkén meg is mutattam őket a lemezeket pörgető srácnak, akinek arckifejezéséről csak bájos értetlenséget tudtam leolvasni. Barátságos, ugyanakkor rendkívül fiatal kölyök volt. Tényleg nem lehetett rá haragudni!
Kedvesen rámosolyogva odébb álltam, majd végül kénytelen voltam szembesülni a ténnyel, hogy nagyon csúnyán eltévedtem.

A merőben eltérő mentalitásunk ellenére mindig csodálattal tekintek a dühös, fiatal srácokra - a német trashcore gyöngyszem, a Surf Nazis Must Die I'm Not AntiGirls, Girls Are Anti Me című dala például rendkívüli módon meg tud érinteni - , de ezek az elsősorban az Extreme Sports Channel-ről ismert, többnyire deszkás punk zenekarok mindig óriási vigyort csalnak az arcomra. Egyedül csak a közönségüket sajnálom egy kicsit: a fiatal srácokat, akik kamaszkoruk legszebb éveit pazarolják az ilyen futószalagon gyártott keményfarkúak aranyosan primitív gondolatainak befogadására.
Nem szabad azonban sajnálni őket, az intelligensebbje legkésőbb az érettségiig kinövi az ilyesfajta bohóckodást, a maradék pedig megérdemli sanyarú sorsát: tutajnak álcázott cipőkben és nevetséges siltes sapkában keménykedheti végig még a fősulit vagy az egyetemet is.

Ha jól értettem, akkor az "alter" vonalat a Red Hot Chili Peppers és a Killers zenekarok voltak hivatottak képviselni. Úgy érzem, elég sokat elárul az este zenei palettájáról, hogy a legértékelhetőbb dalként a Somebody Told Me című atomslágert könyvelhettem el.
Már így is egyre kényelmetlenebbül kezdtem magam érezni, mikor végül be nem csapott a mennykő, és fel nem csendültek az irtó ciki drum n bass himnuszok. Azt hiszem, hogy még a legostobább falusi klubokban is az jelenti a parti halálát, amikor hirtelen idétlen, ikszelő suhancok lepik el a táncparkettet. Egyszerűen nem fér a fejembe, hogy miért kell minden egyes kibaszott másodpercben azt a látszatot kelteni, hogy el fognak esni.
Érdekes, egyetlen vadul rángatózó Ian Curtis hasonmást sem láttam még egy ehhez hasonló táncos rendezvényen sem. Na persze, az is lehetséges, hogy ez a gyermeteg sértődöttség csupán a sajátos mozgáskultúrám miatti kisebbségi komplexusom gyümölcse.

Óriási undorérzetemnek már csak a távozás gondolata tudott némi megnyugvást hozni. Egy ilyen "kemény" éjszaka után hazaérve valóságos felüdülés, amikor az ember a szobája sejtelmes fényében, csukott szemmel, tarkóra tett kézzel, alsógatyára vetkőzve meghallgatja a Smiths együttes lenyűgöző How Soon Is Now? című dalát. Minden szava nagyot üt egy szórakozóhelyen töltött este után, de ezek különösen:

There's a club if you'd like to go
you could meet somebody who really loves you
so you go and you stand on your own
and you leave on your own
and you go home and you cry
and you want to die

És ekkor értettem meg, hogy ez az este tényleg nem nekem szólt. Nekem egyszerűen túlságosan is kevés volt az érzelem. Én mindössze mélyről jövő, őszinte dühöt szerettem volna hallani, de ehelyett csak üres vadságot kaptam. Amikor például a Lenin Körút zenekar bámulatos frontembere, Zéman Jóska olyan sorokat üvölt az Életem egy lázálom című számban, hogy "rugdossatok, verjetek!" vagy "feszítsetek keresztre!", attól még talán a bigott katolikus nagyanyám szíve is megdobbanna. Az enyémről már nem is beszélve.

De most komolyan, hol van itt az emóció? Vagy nem ezért hallgatunk zenét?!

2009. március 30., hétfő

Pulóver Parádé #14 playlist (2009. 02. 19.)


A műsor bevezetőjét aktuális kedvenc női vokalisták által énekelt dalok teszik ki. Hallójáratainkat simogatják: Tracyanne Campbell és a Camera Obscura egy kellemes, atmoszférikus számmal, a folk énekesnő, Marissa Nadler, valamint Erika Wennerstrom, a Heartless Bastards énekes-gitáros-dalszerzője. De a folkos fiúkat sem hanyagoljuk: Bon Iver, Beirut, Vetiver, Phosphorescent, J. Tillman a Fleet Foxes-ból és a kísérletezősebb Bibio is szerepelnek egy-egy dallal. A műsorblokk vidámabb, táncosabb részeiért a 2000-es évek egyik legszimpatikusabb és egyben legizgalmasabb gitárzenekarának, a Belle and Sebastian BBC rádiós élő felvételei tehetők felelőssé. Balázs válogatásának végére jutott még mindemellé egy kis pszichedélia is: a szellős-szállós Odawas és Telefon Tel Aviv után reptet tovább a Here We Go Magic, a Yo La Tengo pedig saját történetét foglalja össze bő tíz percben. Edda talán már csak a következő műsorban...

Gasztro aktuális válogatása a feldolgozások és duplázások jegyében készült. A tizenkét dal közt négy olyan van, melyeket nem a szám eredeti előadóitól hallhattok. A coverek elkövetői között találjátok majd a tavalyi év egyik nagy felfedezettjét, a "lánycsókolós" slágerével sokakat őrületbe kergető Katy Perry-t, Joe Strummer keresztlányát, a szabadszájúságáról is elhíresült Lily Allen-t, a tavaly új lemezzel jelentkező R.E.M.-et és a Calexico-t is. Ami a duplázókat illeti, két dal erejéig velünk lesz a finn Goodnight Monsters, a kényelem norvég királyai, a Kings of Convenience és a tragikus sorsú, fiatalon elhunyt Elliott Smith. És mely zenekarok dalait formálták saját képükre a fent felsorolt előadók? A Pulóver Parádéból kiderül!



[ LektronBalázs ]

letöltés / download

01. CAMERA OBSCURA - my maudlin career
02. MARISSA NADLER - river of dirt
03. HEARTLESS BASTARDS - be so happy
04. DAN AUERBACH - heartbroken, in disrepair
05. BELLE AND SEBASTIAN - the boy with the arab strap (live)
06. BON IVER - babys
07. BEIRUT - my wife, lost in the wild
08. VETIVER - sister
09. BIBIO - great are the piths
10. BELLE AND SEBASTIAN - the wrong girl (live)
11. BELLE AND SEBASTIAN - the magic of a kind word (live)
12. HEARTLESS BASTARDS - hold your head high
13. EMMY THE GREAT - absentee
14. PHOSPHORESCENT - reasons to quit
15. J. TILLMAN - firstborn
16. ANTONY & THE JOHNSONS - kiss my name
17. BELLE AND SEBASTIAN - here comes the sun (live)
18. ODAWAS - harmless lover's discourse
19. TELEFON TEL AVIV - made a tree on the wold
20. HERE WE GO MAGIC - i just want to see you underwater
21. YO LA TENGO - the story of yo la tengo


[ Gasztro ]

letöltés / download

22. LILY ALLEN - he wasn't there
23. GOODNIGHT MONSTERS - 20 fingers 20 toes
24. KINGS OF CONVENIENCE - i'd rather dance with you
25. R.E.M. - munich (EDITORS cover, radio 1 live lounge)
26. CALEXICO - the guns of brixton (CLASH cover)
27. MEXICAN KIDS AT HOME - animal shells
28. GOODNIGHT MONSTERS - phone booth
29. LILY ALLEN - naive (KOOKS cover)
30. KATY PERRY - electric feel (MGMT cover)
31. KINGS OF CONVENIENCE - misread
32. ELLIOTT SMITH - angeles
33. ELLIOTT SMITH - no name #3

2009. március 24., kedd

Becsapott a villám - Yeah Yeah Yeahs: It’s Blitz!



A Franz Ferdinand Tonight-ja mellett, a sorban harmadik Yeah Yeah Yeahs lemez megjelenését vártam a leginkább az idei évben. (Na jó, a blogon már kritizált dupla Beirut EP is ott volt ezen a listán). A 2000-es évek elején feltűnt New York-i trió új albumát azért is előzte meg nagy várakozás világszerte, mert ők az egyik olyan banda az ezredforduló környékén berobbant, gitárzenét játszó együttesek közül, akik nem okoztak csalódást az ismertséget hozó, első lemezük után. A Karen O vezette zenekar 2003-ban adta ki debütáló nagylemezét, Fever to tell címmel. A zajos art-punk rendkívül pozitív fogadtatásban részesült, így a zenekedvelők nagy része kíváncsian tekintett a folytatás elé. A YYYs nem is okozott csalódást, a 2006-ban napvilágot látott Show your bones-t sokan az év egyik legjobb albumának választották, Karen O igazi popkulturális ikon lett, extravagáns öltözködési stílusát lányok ezrei próbálják utánozni, kiabálós énekmódja és rendkívül dögös előadásmódja hivatkozási alappá vált. Kialakult a Yeah Yeah Yeahs másokkal összetéveszthetetlen hangzásvilága. A nagy sikereket követően a 2007-es, zseniális Is Is EP óta nem jelentkeztek új anyaggal, így jogos volt a már-már túl türelmetlen, mindent elsöprő lelkesedés, mely megelőzte e korong megjelenését. Talán ez is az oka annak, hogy most egy elvileg április 13-án kijövő albumról írhatok, mert (ahogy az megszokottá vált az utóbbi időben) már most, jóval hamarabb kiszivárgott az internetre az anyag.

Úgy vártam a lemezt, mint régebben a karácsonyokat. Számoltam vissza a napokat, de az április nagyon messzinek tűnt. Szívem szerint dupla olyan gyorsan hajtottam volna az idő kerekét. Ha nem is tűleveleken, de már tűkön ültem, mert elképesztő kíváncsi voltam mit alkottak a három Y-os srácok. Mikor birtokomba jutott a hőn áhított album olyan mohón kezdtem el hallgatni, mint aki már hónapok óta nem találkozott zenével. Mindezek ellenére a "Villám"-mal való ismerkedésem nem indult könnyen.

A már korábban megismert új szerzemény, a Zero (videó itt) alapján nem igazán tudtam, hogy mire számítsak. Keringtek mindenféle mendemondák, ilyen-olyan nyilatkozatok, hogy teljesen más hangzás lesz, mint amit eddig megszoktunk, sokkal pozitívabb lesz, stb., de valahogy ezeket is csak az új lemez körüli mitizálás és ködösítés részeként konstatáltam. Első hallásra tetszett is a Zero, meg nem is, aztán egy idő után hozzászoktam ehhez a szintipoposabb, táncolósabb hangzáshoz, sőt! Azon kaptam magam, hogy napközben is ezt dúdolom . Már rögtön a második szám (Heads will roll) elején villámcsapásként ért a felismerés: "Basszus, ez tényleg nem vicc! Az It’s Blitz! egy szintetizátor centrikus és táncparkettre csábító lemez lett!" Ezen gondolatomat erősítették a Karen O által utasításként ismételt sorok is: "Off, off, off with head! Dance, dance, dance 'til dead!" Egyesek ezt a számot már most az év diszkó-himnuszának tartják. Szerintem is elég gyakran játszott track lesz az indie bulikon, igen nagy az esély arra, hogy "halálra" táncolják rá magukat az emberek, mivel minden megvan ebben a dalban, ami kell: könnyen megjegyezhető és kiabálható refrén, a dance-punk, a szintipop és New Order-féle Blue Monday diszkójának határán egyensúlyozó hangzás és persze a remek cím. Az album következő számcíme, a lemez egyik legjobb dalát rejtő Soft Shock valószínűleg a legtöbb elvakult Yeah Yeah Yeahs rajongóra igaz lehet mostanság, bár lehet, hogy egyeseknek ez az új irányvonal, amelyen elindult szeretett zenekaruk, felér egy elektromos sokkal is. Vitathatatlan, hogy az elsőre valóban szokatlanul hangzik, ahogy Nick Zinner a gitárt háttérbe szorítva, a pedálról leszállva nem torzított gitárokon brillírozik, hanem szintetizátoron prüntyögve klimpírozik. Ahhoz is hozzá kell szokni, hogy Karen O nem ereszti ki olyan hisztérikusan a hangját szinte egyetlen alkalommal sem, mint mondjuk a korábbi Tick vagy a Date with the night című remekekben, de a lemez többszöri meghallgatása után ezeket már nem is hiányoltam igazán. Beláttam, hogy most nem az első vagy a második albumhoz kell mérnem a dalokat. Függetlenítettem magam a korábbi számoktól, és úgy kezdtem neki másodjára az új korongnak, mint aki azt sem tudja, hogy mi fán terem ez a furcsa nevű zenekar. Ezen a ponton jöttem rá, hogy nekem voltaképpen nagyon is kedvemre való ez a lemez.

A Fever to tell-hez hasonlóan az It’s Blitz!-en is helyet kaptak lassabb, lágyabb, melodikusabb darabok (Skeletons, Runaway, Hysteric), melyek ismét bizonyítják, hogy Karen O kellemes és andalító hanggal is rendelkező énekesnő, és a finom Ah-Ah-zás legalább olyan jól áll neki, mint a kemény sikítás. A Yeah Yeah Yeahs váltott, újított, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ezzel elvesztette volna azt, ami miatt eddig szerettük ezt a bandát. Az album magját alkotó 5. és 6. dal (Dull life, Shame and fortune) például az előző két lemezen is gond nélkül szerepelhetett volna.

Ezek a számok hozzák a bevált és méltán kedvelt YYYs formulát: torz, zajos gitárriffek, feszes ritmusú ének és egy kis megőrülés. Aki nincs kibékülve a zenekar új hangzásvilágával, az valószínűleg legalább erre a két számra elismerően fog csettinteni!

Ahogy a mondás tartja a villám kétszer nem csap be ugyanoda, de ennek pont az ellenkezőjét tapasztalom mostanában napról napra. Minél többször hallgatom az It’s Blitz!-et, annál nagyobb energiával csap belém, percről percre egyre jobban felvillanyoz. Akit elsőre sokkolt a becsapás újdonsággal felérő ereje, az üljön le még egyszer a fa alá, hallgassa meg újra és újra, várva, hogy eltalálja a "Villám", mely elektronikus kisüléseivel bizsergető érzéssel tölti fel "áldozatát".

2009. március 14., szombat

Varga Zsuzsa márc. 18-án az Egálban - rádiós interjú


Az egriek már biztos hallottak arról, hogy Magyarország elsőszámú electro-pop lady-je, Varga Zsuzsa, és zenekara látogatnak el március 18-án az Egál klubba. Kijelenthetjük, hogy hasonló jellegű zenei produkció még nem igazán volt a városban, ezért is ajánljuk külön ezt a programot.
Ha valaki Zsuzsát csak a Vénusz nevű ex-zenekaráról ismerné, annak eláruljuk, hogy szólóprojektje mellett ő - a már fogalommá vált - underground dívák egyike, és a népzenétől a jazz-ig több műfajba is belekóstolt már, írt filmzenét és rendezett már videóklipet is.

Rádiós interjúnkban, mely a március 16-ai Are you modern? műsorunkban lesz hallható, feltettünk neki néhány kérdést. Szó lesz - többek közt - a tavaly év végén napvilágot látott Barkácsklub remixalbumról, Zsuzsa kedvenc zenekarairól, a készülő új lemezről, valamint hogy miért várja már annyira az egálos fellépést, és hogy ti mire számíthattok a koncerten.

PLAY! (az interjú alatt Fine Cut Bodies és TMX által elkövetett Varga Zsuzsa remixek csendülnek fel)


Ezúton is szeretnénk megköszönni Fruzsinak, hogy segített kifaggatni az énekes hölgyet!

Varga Zsuzsát és Zenekarát pedig várjuk Egerbe! Naná, hogy a Popméter DJ-k is jelen lesznek és játsszák majd a legfaszább talpalávaló zenéket (koncert után, a kisteremben).

2009. március 10., kedd

Zajméter #1 playlist (2009. 02. 16.)



Rákontrázva az előző nőnapi bejegyzésre, egy igazán férfias összeállítás következik: bemutatkozik az első Zajméter! ... Jó, persze, hülyeség a zenét nemekhez, szexuális orientáltsághoz kötni, ugyanúgy ajánlható a hangosabb zenékre vágyó hölgyeknek is. Például, akiket nem köszöntöttek fel vasárnap (nem mi voltunk! :) - a szerk.).
Sőt, a kezdő számot jegyző, iparművészekből verbuválódott, egyszeri zenekarnak indult Ponytail-ben pont egy japán hölgy kajabál. Őket követik a no-fi/zaj rock vonal ifjú titánjai: No Age, Wavves, Times New Viking, majd a Health. Szerepel a műsorban, a témában megkerülhetetlen Sonic Youth. Chad VanGaalen is bemutatkozik erről az oldaláról. A lármázás, a már-már fülsértő, a kultikus Mego kiadóhoz tartozó Prurient és a kísérletezős metálos-pszichedelikus The Goslings számaival ér véget.
Mindenki kifújja magát és folytatódnak a hétköznapok.. De csak a következő Zajméterig!

Itt kapcsolhatod ki magad (play):


[ ma-Ugly ]

letöltés / download

01. PONYTAIL - beg waves
02. NO AGE - ripped knees
03. WAVVES - so bored
04. TIMES NEW VIKING - (my head)
05. BLACK DICE - glazin
06. THE JERK OFFS - screw that man
07. SONIC YOUTH - silver rocket
08. HEALTH - triceratops
09. MU - stop bothering michael jackson


[ LektronBalázs ]

letöltés / download

10. CORNELIUS - gum
11. BATTLES - tij
12. DAN DEACON - okie dokie
13. CHAD VAN GAALEN - flower gardens
14. MARNIE STERN - roads? where we're going we don't need roads.
15. TIMES NEW VIKING - call & respond
16. A PLACE TO BURY STRANGERS - she dies
17. THE GOSLINGS - croatan
18. PRURIENT - lungs

2009. március 8., vasárnap

Nőnapi köszöntő


Kedves lányok! A mai nap alkalmából készültünk számotokra egy kis meglepetéssel (a fenti gyönyörű csokor mellé:)). Nem, nem írtunk nektek verset.. Még csak nem is egy béna idézet összeállítással készültünk.. Ehelyett a Popméter-fiúk egy tavaszi csokorba gyűjtötték nektek a legdögösebb és legbájosabb "csajos" zenéket és videókat, melyek várhatóan előidézik majd azt a bizonyos lányos zavart ;)

Boldog Nőnapot!

Külön köszöntjük:
Tomi Petráját, Popshe-t, Katát, Safit, Enikőt, Zitut, Jucust, Borbolyát, Orsit (K.K.), Bogit, Bevit, !nstabil Zsuzsiját, Bettit és Nikit, Csillut, Zsócát, Napraleányt, Rézit, Sümit, Mókát, Zsófit, Nórit, a kultúrmosolyos lányokat, Dzsudith-ot, egálos Enikőt, "menő DJ lány" Zsófit, Nasztit, HÖK-ös Anikót, Neon Nikit, Hangmás Katát, Pop-Corner Esztert, Varga Zsuzsát, Scarlett Johansson-t és természetesen az anyukat (hátha olvassák a blogot:))

Jó (hogy) nők vagytok!

Hallgassátok, nektek készült:


letöltés / download

Treklista

01. YELLO - oh yeah!
02. VAN SHE - kelly
03. ANNIE - i know ur girlfriend hates me
04. KATE NASH - foundations
05. PHOENIX - too young
06. M83 - kim & jessie
07. CUT COPY - feel the love
08. ROBOTS IN DISGUISE - the sex has made me stupid
09. AU REVOIR SIMONE - night majestic
10. THOSE DANCING DAYS - disc-hoe
11. DU-ETTES - every beat of my heart
12. BIS - popstar kill
13. KATY PERRY - i kissed a girl
14. VARGA ZSUZSA - a lányok másra várnak
15. ALL SAINTS - chick fit (KISSY SELL OUT's excellent adventure)
16. UFFIE - ready to uff
17. PEACHES - boys wanna be her
18. THE BOMBETTES - i wanna
19. THE SCHOOL - let it slip
20. KARO - un garcon en mini-jupe
21. WHITE STRIPES - well it's true that we love one another
22. LYKKE LI - breaking it up
23. KATIE MELUA - ghost town
24. HARCSA VERONIKA - i put a spell on you


Videók
















2009. március 3., kedd

A Hangmás zenekar kedvenc dalai - Are you modern? #15 playlist (2009. 02. 16.)

A 16-ai műsorral egy új sorozatot indítottunk el (egyszer talán neve is lesz, hahh), mely arról szól, hogy felkérünk hazai zenekarokat, DJ-ket, hogy válogassák be kedvenc számaikat műsoraink valamelyikébe.
A Hangmás zenekar örömmel vette a felkérést és szinte azonnal össze is dobták kedvenceiket. A béna mikrofon mögött LektronBalázs fossa a szót. A műsor hátralevő részébe NorB válogatott.

Itt tudjátok meghallgatni a műsort:


[ Hangmás ]

letöltés / download

01. 5,6,7,8's - woo hoo
02. A.E. BIZOTTSÁG - linaj, linaj, van-van-van
03. BABYSHAMBLES - carry on up the morning
04. CRYSTAL CASTLES - air war
05. DAVID BOWIE - let's dance
06. DIGITALISM - pogo
07. ELISA ROSE - columbian
08. EMILIANA TORRINI - jungle drum
09. ERIK SUMO - my rocky mountain
10. FRANK ZAPPA - jewish princess
11. FRANKIE VALLI & THE FOUR SEASONS - beggin'
12. JIM CARREY - somebody to love
13. KINGS OF LEON - closer
14. KRAFTWERK - das model
15. THE LIBERTINES - last post on the bugle
16. MESSER CHUPS - popcorno reverenge
17. MYSTERY GANG - gang up!
18. NAGY FERÓ ÉS A BIKINI - kicsinál szódát/1/
19. NAGY FERÓ ÉS A BIKINI - kicsinál szódát/2/
20. NEW ORDER - ceremony
21. NICK CAVE THE BAD SEEDS - lie down here(and be my girl)
22. NOIR DESIR - a l'envers a l'endroit
23. PLASTIC BERTRAND - ca plane pour moi
24. THE DEATH SET - around the world
25. THE KILLS - last day of magic
26. TRENTEMOLLER - while the cold winter waiting
27. UNKLE - broken
28. WEEN - buenos targes amigo
29. TOM WAITS - yesterday is here


[ NorB ]

letöltés / download

30. THE CURE - I'm cold(studio demo)
31. REVEREND & THE MAKERS - he said he loved me
32. PLASTIC PASSION - file under
33. HOT CHIP - transmission(Joy Division cover)
34. PROFESSOR MURDER - free stress test
35. THE BLOODY BEETROOTS - butter

Popméter rádiós hírek

Szeretnénk beszámolni néhány, a rádiózást érintő változásról, újításról. Végül pedig közlünk egy felhívást.

A két órás műsoraink idejét önszántunkból egy órásra csökkentjük. Tehát a "Pulóver Parádé" és az "Are you modern?" műsorok ezentúl egy órában lesznek hallhatók egymást követően hétfőn, Egerben a 106.9-en vagy neten.

BokTM "Solid Shine" műsorának is módosult az adásba kerülési időpontja. A műsor ezentúl páratlan heteken, szerdán este 10-től lesz fogható.

Viszont indítottunk egy új műsort "Zajméter" címmel, ahol kéthetente egy órában fogjuk kizajongani magunkat, főleg túlvezérelt, zajos gitárzenékkel, matek rock-kal és experimentális, elektronikus zenékkel. Szerdánként (azaz már csütörtökön) lesz hallható a rádióban 1:00 órától.

Egész pontosan:
Are you modern? - hétfő, 22.00-23.00
Pulóver Parádé - hétfő, 23.00-00.00
Solid Shine! - szerda, páratlan heteken, 22.00-23.00
Zajméter - szerda, 1.00-2.00

Műsorainkkal szeretnénk nyitni mások felé is. Általunk ismert és kedvelt zenekarokat, DJ-ket kérünk meg, hogy válogassák össze kedvenceiket, hogy ti is hallhassátok. Azonban nemcsak feléjük szeretnénk nyitni. Válogass Te is! Ha van kedved szerepeltetni aktuális kedvenc számaidat, vagy egy saját készítésű mixedet valamelyik műsorunkban, írj nekünk a popmeter@gmail.com-ra!

2009. március 2., hétfő

Az árnyékból kilépve # Lotus Plaza - The Floodlight Collective


Amikor Bradford Cox épp nem a Deerhunter lemezein dolgozott, akkor összehozta az Atlas Sound névre keresztelt szólóprojektjét. Ennek eredményeképp a Let The Blind Lead Those Who Can See But Cannot Feel című album egyenesen a 2008-as listánk 25. helyén landolt.
Amikor pedig zenésztársa, Lockett Pundt járt hasonló cipőben, Lotus Plaza név alatt kezdett dalokat írni. A Deerhunter gitáros-dalszerzője 2007-től kezdve kisebb-nagyobb időközökkel pakolgatta fel munkáit a DH-AS-LP szentháromság blogjára, míg végül elérkezettnek nem látta az időt egy tízszámos debütálás megjelentetésére.

A Cox-féle hagyományokat hűen követő Lotus Plaza lemezét rendkívül nehéz az anyazenekarhoz történő hasonlítás nélkül vizsgálni. Az alapkoncepció szinte teljesen ugyanaz: megkapó, pszichedelikus (de utálom ezt a szót!) dalokat hallhatunk újfent ködös, esőcseppekkel tarkított, őszi atmoszférába ágyazva. Talán némileg többször kerül elő a tavalyi DH meglepetéslemez, a Weird Era Cont. kísérletezőkedve. Ez pedig az album több pontján is kedvező hatással van például a ritmusszekcióra.
Kiemelkedő továbbá a hangszerekbe süppedő, tompa ének, mely sokkal inkább tűnik vokálnak, mintsem valamiféle előtérbe szánt produktumnak. Mindez azt az érzetet kelti a hallgatóságban, hogy egy kísértetház rosszul szigetelt ajtaja mögül kiszűrődő besavazott angyalkórus hangját hallgatja, amint azok életük első gospel órájukon vesznek részt.

Ugyanakkor óriási igazságtalanság lenne csupán úgy tekinteni Pundt-ra, mint a Cox árnyékából kilépő, kedves fiatalemberre. Igazságtalanság, mert ha a The Floodlight Collective hamarabb érkezett volna, mint a "testvérei", akkor szinte teljesen biztos, hogy őt kapta volna fel az újszerű cipőbámulásra éhes bloggertársadalom. Legalábbis a "bratyik" helyett.
És habár különösebb meglepetések nélkül, de a kis Lockett-nek igazán korrekt módon sikerült bizonyítania, hogy a Deerhunter tényleg nem ám csak Bradford Cox zenekara, és neki a frontember mellett igenis rendkívül meghatározó szerepe van annak sajátos hangzásában.

Kérdés ugyanakkor, hogy van-e, és ha igen, akkor mekkora a létjogosultsága egy ilyen bemutatkozólemeznek a tavalyi 3, azaz három darab, elsősorban Cox által fémjelzett szerzemény (Deerhunter - Microcastle / Weird Era Cont.; Atlas Sound - Let The Blind Lead Those Who Can See But Cannot Feel) után? Miután ezt a kört mindenki lefutotta magában, eldöntheti, hogyan is viszonyul majd a továbbiakban a Lotus Plaza-hoz. Mert nagyszabású eredetiség ide vagy oda, a TFC mindettől függetlenül tényleg jó hallgatnivaló.
Azok akik máig nem tudnak betelni a fent említett három lemezzel, esetleg már rongyosra hallgatták őket, és alig várják az újabb számokat, bizonyára ismét el lesznek ragadtatva.
Márpedig ha van valami, amiből így a tél vége felé közelítve sosem elég, az bizony maga a vény nélkül kapható, cseppfolyósított, szürke melankólia.

2009. március 1., vasárnap

Solid Shine #13 playlist (2009. 02. 06.) by BokTM

Szerencsés 13. adás, benne az argentin-angol duó, a Heartbreak, akik rögtön két számmal is villognak, de az ausztrál synth-pop trió Miami Horror is feltűnik egy őrült szintetizátorfutam erejéig, valamint a nem rég hazánkban járt Russ Chimes Fancy Footwork-re remixe borzolja még a kedélyeket. Madonna Magyarországon koncertezik! :)



01. HEARTBREAK - don't lose my time
02. HEARTBREAK - give me action
03. MIAMI HORROR - bellevue
04. ANORAAK - nightdrive with you (Fear of Tigers remix)
05. CHROMEO - fancy footwork (Russ Chimes remix)
06. GHOSTHUSTLER - someone else's ride
07. SISTER SLEDGE - thinking of you
08. IRENE CARA - why me?
09. FRENCH HORN REBELLION - up all night
10. COLLEGE FEAT. MINITEL ROSE - the energie story (Justin Faust remix)
11. MADONNA - everybody (extended version)
12. MIKE ROGERS - just a story

Pulóver Parádé #13 playlist (2009.02.05.)

A műsor egy glasgow-i indie-hős, Sushil K. Dade számával indul, melyet Future Pilot AKA néven jelentetett meg. Hallhatjátok a Wall Of Voodoo egy '80-as évek eleji számát, mely nem más, mint Johnny Cash klasszikus "Ring Of Fire" című dalának egy elektronikus alapú, ultralaza coverje. A 2007-es év egyik meglepetés zenekara, a Yeasayer megmutatja, mi is az a "middle eastern-psych-snap-gospel".
És hogy tudjátok kire kell majd idén figyelni, meghallgatjuk az Amazing Baby demóját, majd kémiázunk kicsit a Noah And The Whale-lel, megmutatjuk, hogy mire lehet számítani az új Vetiver lemezen, a Tight Knit-en, aztán pedig Patti Smith, a punk nagymamija elvisz minket Madárországba.
Gasztro blokkjának gerincét a Régi környék (Garden State) című remek filmben elhangzó dalok adják. A Zach Braff által rendezett moziban olyan gyönyörű zenék szolgáltak a jelenetek aláfestéséül, mint a Coldplay, a Zero 7, az Iron and Wine vagy épp a portland-i The Shins "New slang" című száma, melyről a bájos főhősnő, Natalie Portman azt mondja, ha meghallgatod, biztos, hogy meg fogja változtatni az életed. A filmes blokk mellett megismerkedhettek még Jesca Hoop-pal, akiről azt érdemes tudni, hogy ő Tom Waits gyermekeinek dadusa, és a "Mester" elmondása szerint olyan érzés a zenéjét hallgatni, mintha éjszaka úsznánk egy tóban. Emellett találkozhattok még a Beirut és a Franz Ferdinand egy-egy új dalával, valamint a Sunny Street nevű duóval.


[ LektronBalázs ]

letöltés / download

01. FUTURE PILOT AKA - nothing without you
02. ANIMAL COLLECTIVE - lion in a coma
03. WALL OF VOODOO - ring of fire
04. EL GUINCHO - cuando maravilla fui
05. LEE HAZLEWOOD - goin' on
06. THE BIRD AND THE BEE - my love
07. THOM YORKE - atoms for peace (FOUR TET remix)
08. CLUSTER - sowiesoso
09. NOAH AND THE WHALE - rocks and daggers
10. OF MONTREAL - FIRST TIME HIGH (of chicago acoustic version)
11. TUXEDOMOON - in a manner of speaking
12. YEASAYER - germs
13. FLEET FOXES - sun it rises


[ ma-Ugly ]

letöltés / download

14. AMAZING BABY - pump yr brakes
15. AMAZING BABY - the narwhal
16. AMAZING BABY - supreme being
17. AMAZING BABY - head dress
18. NOAH AND THE WHALE - 2 atoms in a molecule
19. BEULAH - what will you do when your suntan fades?
20. VETIVER - everyday
21. A HAWK AND A HACKSAW - in the river
22. PATTI SMITH - birdland


[ Gasztro ]

letöltés / download

23. NICKEL EYE - another sunny afternoon
24. LADY & BIRD - stephanie says
25. JESCA HOOP - summertime
26. ACTION BIKER - by myself
27. THE SUNNY STREET - 0'30
28. THE SHINS - new slang
29. COLDPLAY - don't panic
30. IRON & WINE - such great heights
31. FRANZ FERDINAND - katherine kiss me
32. BEIRUT - la llorona
33. THE SUNNY STREET - cyclists
34. ZERO 7 - in the waiting line