MC Cobramone nem csupán a régió első számú Ganxsta 'Döglégy' Zoltán rajongója, és jóval több, mint a Popméter közeli barátja. Az ő személyében testesül meg minden, amit nagybetűs Jófejségnek szokás nevezni. Az egri éjszakai élet csupa szív fenegyereke, a vidámság nagykövete, az önfeledt szórakozás feltétlen híve, klubestjeink egyik állandó díszvendége, aki jelenlétével számos rendezvényünket megtisztelte már. Mi több, ő a Popméterhez ezer szállal kötődő Destroy The Plastic Chairs! barkácspop-zenekar (baszod anyád, Sad Kolibries!) zenei képzettséggel nem rendelkező multiinstrumentalistája is! Lénye megkerülhetetlen a posványos egri mindennapokban. Unikális egyénisége nemcsak mindenkori társaságának kedvez, hanem üdítően hat a város vérszegény kulturális életére is. Ahol ő van, oda egész biztosan menőség és derűlátás költözik.
Legnagyobb bánatunkra e Remek Férfi egyetemi elfoglaltságai miatt nem tudott megjelenni a süteményszagú, sörben és pálinkában úszó születésnapi zsúrunkon. Ám mivel szíve vajból van, és kenyérre lehet kenni, megajándékozott bennünket egy egyszerre humoros és mélyenszántó felvétellel.
Már-már megszokott dolog, hogy interjút készítünk egy-egy általunk favorizált, Egerbe látogató előadóművésszel, zenekarral. Ezúttal Bergmann Pétert, vagyis We Plants Are Happy Plants-et faggattuk - többek közt - nemrég elkészült első videóklipjéről, a készülő debütáló nagylemezről, és az eddig elért nemzetközi sikerekről. Az apropó: a fiú október 28-ai Egál klubbeli fellépése.
Milyen élmények hatására fogtál zenék készítésébe? Mi motivál?
Mióta elkezdtem basszusgitáron zenélni, azóta folyamatosan kísérleteztem azzal, hogy milyen zenét tudnék magamtól csinálni. Szóval poén szinten, de azonnal csináltam egy albumnyi számot, természetesen borzalmas volt, főleg hülye szövegek, hamis károgás és csapkodó basszushangok jellemezték. De a lényeg, hogy utána már csak jobbat tudtam csinálni. És ez motivál, hogy mindig egyre többet fogok tudni a zenéről és egyre jobbat fogok tudni csinálni.
Honnan jött a név?
A Radiohead - I Might Be Wrong Live EP bookletjének egy eldugott részén találtam rá elmosódva sok-sok éve és akkoriban folyamatosan egy Radiohead message boardon lógtam, ahol ennek hatására weplants néven írogattam, később pedig az Atarashii (japánul újat jelent) előadónevemet is lecseréltem WPAHP-re.
Hogyan születnek a számok? Vannak olyan hatások (például zenei, filmes), stíluselemek, melyeket tudatosan építesz be a zenéidbe?
Először általában eldöntöm, hogy milyen stílusú, hangulatú zenét szeretnék csinálni, ez általában egy lábdobra felvett alapkörrel kezdődik, amit aztán szépen felépítek, egyre jobban kialakul a pontos hangulat és azon a ponton már tudatosan is el tudom indítani abba az irányba, amit szeretnék. Utána jöhet a kutatómunka, amikor órákig keresek egy-egy effektet vagy filmes szöveget vagy tévéműsorból valami érdekeset, ami illik a zenére.
Az Apollo című számod volt a legnépszerűbb májusban a nemzetközinek számító Hype Machine oldalon. Mekkora jelentőséget tulajdonítasz ennek a ténynek?
Ez volt az egyik legnagyobb sikerem eddig zeneileg, és nagyon örültem neki, hiszen az Apollo egyáltalán nem partyszám és a Hype Machine-on főleg tánczenék jelennek meg. Nagy öröm volt látni, hogy az ember megmutathatja magát valami őszintébbel is, főleg így, hogy ez volt a legnépszerűbb egész májusban.
Engem ez a nap az őszi szünet kellős közepén talált, a délelőtt ennek megfelelően punnyadással telt, amíg egy népszerű közösségi weboldalon meg nem pillantottam El Balázs üzenetét, miszerint este indie-pop-electro buli lesz Eger Alternatív Fellegvárában, tehát az Egal klubban. És még együttesekre is hivatkozott, amiket kifejezetten bírtam! A nap ezután érthetően nagyon nehezen telt, aztán csak elérkezett az este, és végül BokTm és El Balázs párosa szétrobbantotta a klub kistermét, akkora bulit csaptak; a helyszín pedig megtelt, a székeken állva táncoltak a menő arcok! Nos, hát így indult útjára az azóta már több fronton - DJ-zés, rádióműsorok, blogolás - nyomuló Popméter csapat, és elérkezett a pillanat, amikor már a második életévet kell megünnepelnünk.
Az idei szülinapot a debütálás helyszínén, az Egal kistermében ünnepeljük, és a tavalyi vendég - a Lamantin - után idén már két fellépő is szórakoztatja majd a közönséget. Fellép majd We Plants Are Happy Plants, amely Bergmann Péter egyszemélyes projektje (róla már több ízben is írtunk), és idén sorra gyűjti be az elismeréseket számos remixéért és daláért. Igazi kuriózum lesz a kisteremben egy élő fellépést látni, nemde?
Az este folyamán jönnek még, és DJ-szettel szórakoztatnak a Datascent srácok, akik egy szülinapi mixet is készítettek ez alkalomból, ami innen le is tölthető, a trekklista pedig alább megtekinthető. Ezúton is köszönjük a zsíros ajándékot!
Az ünnepelt Popmétert jómagam és Gasztro, valamint BokTM egy MEGLEPETÉS DJ-vel kiegészülve képviseli majd. Egyszóval: szerda este nincs más választás, csak a Popméter szülinap, lufikkal és pálinkával!
A szigorú tények:
2 ÉVES A POPMÉTER SZÜLETÉSNAPI PARTY
We Plants Are Happy Plants live act Datascent DJ set Popméter DJ set (Colbas & Gasztro, BokTM & egy meglepetés DJ)
helyszín: Egal klub, kisterem kezdés: várhatóan 21 óra ha 21 óra előtt érkezel a klubba, a belépés ingyenes!
Visitor - Los Feeling Delphic - This Momentary (Le Matos Remix) IAMX - Spit It Out (Designer Drugs Remix) Sonny and the Toxic Avenger - Mora All Leather - I Don't Hate Fags, God Does (Congorock Remix) Siriusmo - High Together Sharooz - Adrenalize Vanessa Paradis - Joe Le Taxi (Patto Remix) Phonat - Set Me Free (Avicii Remix) Yoji Biomehanika - Look At The Heaven (Dj Solovey Remix) Killa Kela - Everyday (Lifelike Remix) Gathania - Blame It On You (Sidechains Dub) Danger - 88:88 (Stage 3 'The Club' Danger Edit) Vitalic - Second Lives Lazee Feat. Neverstore - Hold On (Stonebridge Edit) Playgroup - Behind The Wheel (Dj Kicks Electrocash mix) Schlock! - You Can't Make a Sound Apparat - Fractales Part 1
Újabb nemzetközi megjelenésen van túl az október 28-án Egerben fellépőWe Plants Are Happy Plants. Most épp az angyalok városában tűnt fel, és nem is akárkinek, a Binary felkérésére készített remixet. A blogként indult kiadó első megjelenése az LA Lights nevet kapta, a szám pedig, melyet WPAHP remixelt, a NightWaves által komponált Fascination lett. A kimondottan a '80-as évek zenéire építkező csapat öndefiníciója a dreamwave, melyet a búgó, álmodozó vokálok, a sok csilingelés, és neonfényes szinti hangzás is igazol. Az álmodozó fiúk kezei közül pedig egyre több izgalmas zene és remix kerül ki, még nagyobb hírnevet szerezve ezzel a Binary-nak.
Reméljük, egri fellépésekor is hallhatjuk majd Bergmann "WPAHP" Peti új remixét, addig is lehet ismerkedni az alábbi mp3-mal:
Bár már beköszöntött az ősz, nem hagyjuk, hogy bárki is elszontyolodjon a közelgő fing időjárás miatt. Ehhez pedig Afrikát hívjuk segítségül. Az utóbbi időben néhány meglepően üdítő produkció érkezett - közvetlenül vagy közvetve - az öreg kontinens irányából. A továbbiakban ezek közül mindössze a három legígéretesebbet szeretnénk kiemelni, és mindennemű multikulturális összeborulást nélkülözve röviden bemutatni. Jól figyelj, nyájas Olvasó, mert lesznek köztük Négerek is!
BLK JKS - After Robots
Kezdjük is mindjárt egy dél-afrikai csapattal! A BLK JKS (ejtsd: Black Jacks) zenéjében erősen érződik a TV on the Radio hatása, és hogy tovább borzoljuk a kedélyeket, a Radiohead jobb pillanatai is többször visszaköszönnek. Rendkívül izgalmas, ahogy a jazz eszközeinek segítségével a tradicionális afrikai elemeket mindenféle progresszív zenei megoldásokkal párosítják. Élőben biztos csodálatos élmény lehet őket hallani. BLK JKS - Lakeside (viaMelophobe)
Az After Robots névre keresztelt lemezen helyet kapott a korábbról már ismert Lakeside újraértelmezése is. Ennek köszönhetően az egyébként is csodás dal most még pompásabb köntösben tündökölhet az új albumon.
The Very Best - Warm Heart of Africa
Esau Mwamwaya 1999-ben költözött szülőhazájából, a délkelet-afrikai Malawiból Londonba. Itt ismerkedett meg a gettódiszkóban nyomuló Radioclit lemezlovas- és producerduó tagjaival, akikkel később The Very Best néven kezdett el zenélni. A csapat sikereit megalapozó, a címében a szerénység minden formáját nélkülöző Esau Mwamwaya and Radioclit Are the Very Best nevű mixtape után elérkezett az idő, hogy kiadják a hivatalos debütanyagukat is.
Figyelem, a Warm Heart of Africa a műfajában messze a legjobb lemez az idén! Még szép, hisz a címadó dal Ezra Koenig, a Vampire Weekend énekesének közreműködésével készült, a Rain Dance című számban pedig M.I.A.-t hallhatjuk viszont.
Fool's Gold - Fool's Gold
Bárhogy is nézzük, a Stone Roses legendás, idén húsz esztendős lemezének bónuszfelvételéről elnevezni a zenekarunkat nemcsak kiváló popkulturális utalás, hanem őrülten menő húzás is. Igaz, én biztos nem a Fool's Gold-ot választottam volna, hanem az I Wanna Be Adored című, ötcsillagos lemeznyitó slágert. De ez legyen csak az én problémám! Na de, ne szakadjunk el annyira a témánktól! A Fool's Gold zenekar valójában nem is afrikai, mivel Los Angeles-ben született. Ráadásul az Izraelben nevelkedett énekes, Luke Top héberül énekel. Ettől függetlenül rendkívül izgalmas afro-pop, amit hallunk! Már a lemez első száma olyan magasra teszi a lécet, hogy azt a későbbiekben sem sikerül átugornia. Pedig végig rendkívül jó dalok sorakoznak egymás után.
Abszolút nem vagyok családcentrikus ember, de a Surprise Hotel hallatán egyre csak arról fantáziálok, hogy egy kertes ház udvarán kézenfogva ugrálok a kölykeimmel a frissen nyírt pázsiton, míg a jövendőbeli nejem a reggeli teáját kortyolgatva, kedélyesen lemosolyog a teraszról. Őrület!