2009. november 25., szerda

Megérkezett a klip is! # Yeasayer - Ambling Alp



Igen, itt a Yeasayer legújabb mozgóképe. A kiváló dalhoz nemkülönben kiváló videó társult. Ezáltal pedig végre értelmet nyert az előző bejegyzésünkben tárgyalt interaktív őrület is.
Újra Yeasayer-rajongó vagyok!




Yeasayer - Ambling Alp


Az Odd Blood című lemez februárra várható. Már bőszen készülnek az újraértelmezések is: DJ/Rupture és Brent Arnold brutális remixét sajnos galád módon kisajátitotta a Stereogum, a Memory Tapes-féle verziót viszont nem. Éljen!

Yeasayer - Ambling Alp /Memory Tapes Remix/ (via My Old Kentucky Blog)


2009. november 20., péntek

Pucérkodás korlátok nélkül # Yeasayer


Őrült jó mókának örvendhet mindenki, aki felkeresi a remek Yeasayer zenekar honlapját. Az oldalon ugyanis elképesztő nagy kúlság vár ránk. Egész konkrétan több kis interaktív mozgókép, melyeken furcsa, vélhetően valamilyen kábitószerkó hatása alatt álló, naturista lelkületű fiatalok töltik el nem éppen hasznos formában drága szabadidejüket. Mindez persze zenével - melyet jelen esetben nevezzünk inkább csak hangfüggönynek - párosul, ezzel is fokozva a trip-szerű élményt.

A zenekar All Hour Cymbals című lemezét egyébként imádtam, a következő anyag pedig jövőre jelenik majd meg. Valószínűleg 2010 egyik legnagyobb dobása lesz. Az első ismert single, az Ambling Alp után legalábbis mindenképp. Leírhatatlanul tökéletes!

Yeasayer - Ambling Alp (via I guess I'm floating)


Most pedig nyomás a honlapra pucér seggeket és didkókat hesszelgetni!

Gecinagy flash!

2009. november 17., kedd

Popméter Mixtape #2

A Popméter Mixtape rovat köszöni szépen, él és virul. Igaz, elkapott egy újinfluenza vírust, ami miatt nem adtuk tovább nektek. Mostantól azonban az egészséges példány nyugodtan birtokba vehető, nem lesz tőle senkinek semmi baja. Sőt, magaddal viheted az utcára, alapozhatsz vele party előtt a fürdőkádban, de egyik olvasónk szerint a legjobb éjszaka, az ágyban.
Te is irányíthatod, de érdemes kipróbálni, milyen az, amikor ő irányít téged. Olykor kissé zaklatott, máskor bújós, vagy épp vicces. Néha pedig egészen hangos!

És hány százalékban pszichedelikus? Pontosan 82.7%-ban.

Úgyhogy csak óvatosan azzal a play gombbal!




01. Destroyer - Bay Of Pigs
02. Small Black - Despicable Dogs (Washed Out Remix) mp3
03. Metronomy - Not Made For Love
04. Le Loup - Forgive Me videó
05. Wild Beasts - Two Dancers II
06. O+S - We Do What We Want To videó
07. Hammer Of Gods - Raw As Magic
08. Gold Panda - Quitters Raga mp3
09. Neon Indian - Deadbeat Summer videó
10. YACHT - The Afterlife
11. HEALTH - Die Slow videó
12. Fuck Buttons - The Lisbon Maru videó
13. No Age - Genie
14. A Sunny Day In Glasgow - Failure mp3
15. Yo La Tengo - When It's Dark
16. The XX - Heart Skipped A Beat
17. La Roux - As If By Magic
18. Memory Tapes - Plain Material mp3
19. Chad VanGaalen - Twisting Magic Up (forrás: Soft Airplane B-Sides EP | letöltés)
20. Radiohead - These Are My Twisted Words
21. The Flaming Lips - Silver Trembling Hands
22. Ducktails - Landrunner videó
23. The Drums - I Felt Stupid mp3
24. The Pains Of Being Pure At Heart - Higher Than The Stars
25. Girls - Lust For Life videó
26. Hunx And His Punx - You Don't Like Rock N Roll
27. Jay Reatard - Can't Do It Anymore
28. The Very Best - Julia (Javelin Re-Do) mp3
29. Noah And The Whale - Love Of An Orchestra
30. Daniel Johnston - Freedom
31. Why? - Into The Shadows Of My Embrace
32. The National - Ashamed Of The Story I Told (Polaris Cover)


A zenéket válogatták: Gasztro, BokTM, ma-Ugly, el balázs, NorB

Mix-basz: el balázs

2009. november 13., péntek

Ki nyeli be? Itt az új Animal Collective-klip!

A zenekar legfrissebb mozgóképe a januárban megjelent Merriweather Post Pavilion nyitódalához készült. És bár az In The Flowers közel sem a korong legjobb száma, az Évtized Tizennegyedik Legjobb Lemezének felvezetéseként mégiscsak emlékezetes darabnak kell lennie.

A videóval kapcsolatban egyezzünk meg annyiban, hogy igazán ARTISZTIKUS lett a végeredmény, és akkor ezzel remélhetőleg nem bántunk meg senkit.


Animal Collective - In The Flowers

Méghogy nem vesznek minket palira! SZEMETEK!

2009. november 7., szombat

"Mikor lekapcsolják a villanyt, mi akkor táncolunk..." # Hangmás - Valaki ma este megsérülhet!!


Kétségtelenül a Hangmás a hazai "indie-szcéna" egyik legjobb zenekara. Talán csak a Hammer of Gods és az EZ Basic versenyezhet velük. A Funeral Party Budapest című bemutatkozó albumuk nem véletlenül vált az utóbbi idők legjobban sikerült magyar lemezei közé.

A zenekar kapcsán valamiért mindig illik megemlékezni a tagadhatatlan Joy Division-utánérzésről, amit hülye lettem volna nem észre venni én sem. Több mint valószínű, hogy Ian Curtis a zenekar, különösképp Minda Endre énekes, egyik nagy idolja, de nekem valamiért a The Sound zenéje is ugyanúgy be szokott ugrani. Különösen a Valaki ma este megsérülhet!! lemez esetében, ahol a dalok terjedelme végre ideális posztpunk-időtartamot vett fel. Nincs már több hosszúra nyújtott Veronika meg akar halni, mint korábban.

Az előző albumhoz képest mennyiségileg kevesebb, legalábbis kevésbé feltűnő, az angol és magyar szövegek közti váltás is. A mondanivaló persze továbbra is zömében sötét és hideg, olykor pedig kifejezetten mesterkélt modorú maradt. Még mindig a gyakran beszámíthatatlan állapotú, izolált és egyben dekadens lírai én belső küzdelmei uralkodnak a dalokban. Ugyan könnyen lehet, hogy ez sokaknál kiveri a biztosítékot, és önálló szövegként ezt valóban meg is teszi, a Hangmás zenéjével mégis kiválóan kiegészítik, mi több, felerősítik egymást. És bár Minda Endrétől már az előző lemezen is megszokhattuk az olyan sorokat, mint hogy "lehúzlak, rádklikkelek" és hogy "szétcsapott kutyád vagyok", de a Copy-Paste-ben a "leveri magát, mint vak a poharat" szösszenet valami megmagyarázhatatlanul bosszantó. És az a legrosszabb, hogy bármennyire is szeretném, még csak azt sem tudom elhitetni magammal, hogy valami ostoba viccnek szánták.

Molnár Kata nyers szintifüggönye, ugyanúgy ahogy a Funeral Party Budapesten, most is jól alápörköl a 80-as évek new wave kliséinek. Ez teszi magyar viszonylatban egyedivé és aktuálissá a számok hangzását. Hatásos a Zombie Disco primitív poszt-punk-kirohanása, az absztrahált szöveggel játszadozó Rest In Parties ("Vigyázz, mirelit angyal / vigyázz, kozmikus heroin"), sőt még az egyébként teljesen átlagos, csupán a műfaji kereteknek megfelelni vágyó Kettenbrücke is. A Péterfy Borival előadott Egészen Közel is teljesen vállalható módon ötvözi a nemzetközi félelektronikus trendeket a hazai "alternatív" zenei hagyományokkal. A Lugosi Béla Is Not Dead pedig már pusztán csak a címéért is dicséretet érdemel. Nemcsak Drakula alakítójának neve, hanem az egyértelmű Bauhaus-utalás miatt is.
A lemez egyetlen gyenge pontja a Copy-Paste. Nemcsak a dal lóg ki zavaróan a lemezről, de még a hozzá készült klip is végtelenül idegesítő. Lufi, mesterséges partihangulat és ocsmány, diszharmonikus színvilág?! Még az sem tud meghatni, hogy a videót Prágában forgatták, és a We Are Modern klipjét is jegyző Simon Safranek cseh rendező munkája.
Ezzel szemben a címadó dal nagyon is működik. Elvégre melyikünk ne szeretett volna bármikor is olyan disznóságokat suttogni valamelyik széjjelpergett tinicsitri fülébe, mint hogy "Gyere, gyere, gyere / nem fog fájni, nem lesz baj / ez csak kémia, és te olyan / olyan fiatal vagy"?!
Ha pedig valóban létezik, és tényleg mi lennénk az a bizonyos "Copy-Paste Generáció", akkor nagy valószínűséggel a Katonák Voltunk lesz a nemzedékünk himnusza.

Mellesleg az év egyik legjobb magyar lemeze.


Hangmás - Copy-Paste

2009. november 3., kedd

120 éve született Seress Rezső

1889. november 3-án, pontosan 120 évvel ezelőtt született Seress Rezső, az első és legnagyobb magyar emó. Teljes joggal tudhatja magának e címet. A fasizmus térhódításával Spitzer Rudi néven valóban nem volt fenékig tejfel az egyébként is maximálisan szerencsétlen sorsú zenész élete.
Jobb helyeken, így nálunk is, már lerágott csontnak számít az a tény, hogy a Szomorú Vasárnap az első és egyetlen magyar világsláger. Pontosan tudjuk, hogy Elvis Costellótól kezdve Billie Holiday-en át egészen Björkig jópáran feldolgozták. Seress Rezső pedig ezzel a dalával Goethe Az ifjú Werther szenvedései című műve után újra divattá tudta tenni az öngyilkosságot. A Szomorú Vasárnap hatására a lelki nyavalyások tömegesen vetettek véget az életüknek.

De Seress Rezső jóval több volt, mint egyslágeres csoda. Ki ne ismerné például a Szeressük egymást, gyerekek című örökzöldet? És számos remek dala, mint például az Én úgy szeretek részeg lenni vagy a Szervusz te vén kujon, még ma is tökéletesen megállja a helyét. Pedig Seress Rezső közel sem volt a zongora virtuóza, sőt még kottát sem tudott olvasni. Egyszerűen csak baromi tehetséges zeneszerzőnek bizonyult. Otto Klemperer német karmester például így vallott róla: "Nem muzsikus - csak zseni."
Tiszteletére a kor jónéhány kiváló művésze (Arturo Toscanini, Spencer Tracy, Arthur Rubinstein stb.), a walesi herceg, illetve a perzsa sah és annak felesége is felkereste a Kulacs és Kispipa nevű vendéglátó egységeket, ahol ez a Zseni esténként füstbe burkolózva fellépett.

Tehát nem az Annabarbi, nem a Sammy Sosa Band, és legfőképpen nem a No Thanx fektette le a magyar emó alapjait, hanem maga Seress Rezső. Feltéve, ha létezik egyáltalán ilyen.

"Nekem nem szabad boldognak lenni, / Nekem álom minden csupán." - énekelte a zongora előtt egyik kezében cigarettát tartva, mindenféle pózt mellőzve, teljes őszinteséggel és tiszta szívvel.
Mert valóban így is volt.


Seress Rezső - Engem még nem szeretett senki (Weygand Tibor)


Seress Rezső - Szervusz, te vén kujon (Kalmár Pál)